Najodpowiedniejszy rower do jazdy po mieście – wygoda i szyk na miejskich drogach

2019-09-30

Osoby mieszkające w mieście poszukują rozwiązania pozwalającego im na ominięcie ulicznych korków i szybkie dostanie się do pracy, szkoły czy innego, konkretnego miejsca. W ostatnich latach jazda rowerem staje się coraz bardziej popularna, a zdrowy styl życia świadczy nie tylko o człowieku, ale i o jego zamożności. Decydując się na zakup roweru do jazdy po mieście często zastanawiamy się czy rower, który wybraliśmy spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam na cieszenie się przejażdżką także na trasach bardziej odległych. Jaki jest najlepszy rower do jazdy po mieście? I co sprawia, że doskonale spisuje się na miejskich drogach? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.


Praktyczny rower miejski


Państwem, które mocno kojarzy się nam z rowerami do jazdy po mieście jest Holandia. Zatłoczone ulice i ludzie szukający najlepszego środka podróży stali się powodem powstania tzw. mody na rowery miejskie. Rowery te cechują się dużymi 28” kołami pozwalającymi na szybkie rozpędzanie się, nabieranie znacznych prędkości i łatwe pokonywanie dziurawych chodników. Taki rower do jazdy po mieście jest bardzo przydatny na co dzień i umożliwia sprawne przemieszczanie się po asfaltowych nawierzchniach. Klasycznym typem roweru miejskiego rozpoznawalnego przez wszystkich jest tzw. „holender”. Jego prosty wygląd z charakterystycznie nisko obniżoną ramą ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie z roweru na licznych przejściach, jak i pozwalającą na wygodne jechanie w spódnicy czy sukience oraz dodatkowe wyposażenie, sprawiają, że ten rower miejski staje się bardzo przydatny podczas codziennych podróży.

Najczęściej zakładanymi oponami na koła rowerów miejskich są opony typu semi-slick o gładkim bieżniku na środku pozwalającym na zmniejszenie oporów toczenia oraz łatwe pokonywanie asfaltowych nawierzchni i delikatnych klockach bieżnika po bokach zapewniających stabilniejszą jazdę w przypadku przechylenia się roweru. Ze względu na to, że rower miejski powinien służyć przede wszystkim do poruszania się po mieście (jak jego nazwa mówi), w rowerach miejskich stosuje się przerzutki o małej ilości biegów wystarczających do pokonywania miejskich przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są przerzutki schowane w piaście, co nie tylko gwarantuje zapewnienie czystości mechanizmu, ale i chroni go przed uszkodzeniami, dzięki czemu jest bardziej trwały i będzie działać w każdych warunkach pogodowych. W przeciwieństwie do zwykłych przerzutek, przerzutki w piaście mogą być zmieniane nawet podczas postoju.


Do zatrzymania roweru miejskiego stosuje się dwa typy hamulców – przedni V-brake i tylni torpedo. Hamulec „nożny” torpedo zapewnia sprawność zatrzymania roweru, a łatwość jego obsługi sprawia, że jest także często stosowany w rowerach dziecięcych.


Niewątpliwą zaletą rowerów miejskich jest ich wyposażenie. Obecnie typowy rower miejski posiada zamontowane fabrycznie błotniki doskonale spisujące się podczas ulewnej pogody. Jadąc po kałużach nie musimy obawiać się, że zachlapiemy ubranie i będziemy źle wyglądać w pracy. Także dzięki osłonie łańcucha nie musimy martwić się o czystość ubrania. Doskonale chroni spodnie przed zabrudzeniem smarem lub wkręceniem się materiału w łańcuch.


To na co warto zwrócić uwagę kupując rower miejski to możliwość zabrania nim dodatkowej ilości rzeczy. Bagażnik z tyłu roweru przyda się do przewiezienia zakupów, a koszyk montowany na kierownicy doskonale sprawdzi się jako miejsce na torebkę czy plecak. Warto wspomnieć także o oświetleniu zasilanym dynamo.


Rower miejski pozwala na przyjęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji za kierownicą. Wysoki komfort zapewniają też elementy użyte do jego budowy. Wygodne siodełko i piękny wygląd przyciągają rzesze fanów. Dużo producentów wykonuje te rowery z materiału jakim jest aluminium, które powoduje znaczne obniżenie wagi roweru.


Jaki rower miejski najlepiej wybrać? O klasycznym wyglądzie, jak np. Kross Olander, pozwalający na wyróżnienie się z tłumu jak Kross Pepper, męski niczym Trek Allant czy damski jak Le Grand Pave 3? Odpowiedź jest prosta – to Ty decydujesz o tym, który model najbardziej przypadł Ci do gustu. Rozejrzyj się dokoła, a na pewno znajdziesz to, czego szukasz.

Rower pozwalający na dalsze podróże


Rower miejski nie jest jedynym typem roweru, którym można przemierzać miejskie szlaki. Powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że do jazdy po mieście powinno używać się rowerów miejskich. Na tego typu trasach doskonale spiszą się także rowery trekkingowe, które posiadają akcesoria równie bogate jak w rowerach miejskich (bagażnik, błotniki, lampy, stopka), ale cechują się znacznie lepszymi komponentami. W rowerach trekkingowych używa się przerzutek o większym zakresie przełożeń, dzięki czemu pozwalają na łatwiejszą jazdę w pagórkowatym terenie i na miejskich drogach z licznymi górkami. Ponadto zastosowanie hamulców tarczowych hydraulicznych umożliwia bezpieczne hamowanie nawet w deszczu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo jazdy pośród ulicznego ruchu. Rowery trekkingowe cieszyć będą w trakcie długich wycieczek poza miastem, gdzie dzięki swojej budowie, zapewnią pewną i bezpieczną jazdę po zróżnicowanym terenie.


Przykładami rowerów trekkingowych polecanych do jazdy po mieście jest damski rower trekkingowy Kross Trans 4.0 i męski rower trekkingowy Kross Trans 7.0. Oba rowery cechują się możliwością przyjęcia wygodnej wyprostowanej pozycji. Użyty osprzęt do ich produkcji pozwala na komfortowe przemierzanie długich szlaków, a przedni amortyzator zmniejsza uczucie drgań w trakcie jazdy po wybojach. Dodatkowo amortyzowana sztyca siodełka umila spędzanie długich chwil na rowerze. Tak przystosowany rower na pewno spisze się podczas jazdy po chodnikach, gdzie często trzeba wjeżdżać i zjeżdżać po krawężnikach.


Sposób na ominięcie dziur


Każda osoba jadąca rowerem po mieście odczuwa uroki płynące z nierówności chodników, wystających płyt, wykruszenia się kawałka chodnika i powstających stąd dziur. Omijanie dziur rowerem miejskim jest dobre w przypadku występowania nielicznych braków w nawierzchni lecz co zrobić w wypadku istnienia wyboistych dróg tzw. „kocich łbów”? W takiej sytuacji niewątpliwie przyda się rower górski, który dzięki szerszym oponom i amortyzatorom świetnie poradzi sobie z dziurawą nawierzchnią i licznymi krawężnikami. Niestety w przeciwieństwie do rowerów miejskich, rowery górskie posiadają opony z większym bieżnikiem, zapewniające dużą przyczepność do podłoża, a co za tym idzie wolniej toczą się na asfaltowych nawierzchniach niż płaskie opony rowerów miejskich.


Godnym polecenia rowerem górskim jest rower Kross Lea 1.0, Kross Level 1.0 lub Kross Hexagon 1.0. Rowery te posiadają wszystkie zalety rowerów górskich, a zastosowany w nich osprzęt pozwala na sprawną jazdę nie tylko w mieście, ale i w terenach bardziej wymagających, takich jak lasy czy polne drogi.


Mały wysiłek, duża wygoda


Dla osób ceniących sobie dużą wygodę podczas jazdy, przy wykonaniu jednocześnie niewielkiego wysiłku, dobrą propozycją roweru używanego w mieście będzie rower elektryczny. Rower ten posiada wspomaganie elektryczne, ułatwiające jazdę. Dzięki niemu w przypadku braku sił, można włączyć wspomaganie i szybko dotrzeć na miejsce bez konieczności pedałowania. Rower elektryczny jest także dobrym rozwiązaniem dla osób podróżujących do pracy, które nie chcą się spocić. Duża funkcjonalność i bogate wyposażenie sprawia, że rower ten dobrze spisze się w miejskiej przestrzeni, jak i poza nią. Przykładem roweru elektrycznego jest rower polskiego producenta EcoBike City L Grey. Ten niezwykły rower spodoba się nie tylko kobietom, ale i mężczyznom.


Podsumowując śmiało można powiedzieć, że najlepszym rowerem do jazdy po mieście jest rower, który spełnia nasze oczekiwania i pozwala nam na łatwe przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Bez względu czy wybierzemy rower miejski, trekkingowy czy górski, pamiętajmy, że nasz rower ma zapewnić nam komfort podróżowania i umożliwić cieszenie się jazdą. Szeroki wybór rowerów na rynku sprawia, że poszukując odpowiedniego modelu, możemy natknąć się na rower, który nas mile zaskoczy. Najlepszy rower do jazdy po mieście to rower pozwalający na zajęcie wygodnej pozycji, przewiezienie niezbędnych rzeczy, zapewniający dużą funkcjonalność i dobrze spisujący się w miejskiej przestrzeni.