Powody, dla których warto jeździć w kasku na rowerze

2019-09-09

Jazda w kasku na rowerze jest krytykowana przez przeciwników tego rozwiązania i gorąco popierana przez osoby, którym kask uratował życie. Ochrona głowy rowerzysty jest bardzo ważną kwestią, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą lekceważenie tego tematu. Dobry kask rowerowy nie tylko uchroni nas przed urazami głowy, ale spełni także inne funkcje, które warto odkryć. Co sprawia, że kask rowerowy zmniejsza ryzyko urazu głowy? I dlaczego warto go nosić?


Potrzebę korzystania z kasków rowerowych zauważono już pod koniec XIX wieku. Początkowo za kaski służyły skórzane czapki mające chronić głowę przed obtarciami i drobnymi urazami. Później zamieniono je na hełmy, aby w kolejnych latach zacząć wytwarzać kaski bardziej odpowiednie dla rowerzystów, pozwalające na zapewnienie im skutecznej ochrony. Na przestrzeni lat wypracowano liczne rozwiązania, które doprowadziły do powstania współczesnej wersji kasków rowerowych.


Dlaczego warto nosić kask rowerowy?


Głównym przeznaczeniem kasku rowerowego, dla którego został wymyślony, jest ochrona głowy przed wszelkiego rodzaju urazami powstałymi podczas upadku, wypadku lub zderzenia. Pojawia się wiele głosów sprzeciwu, mówiących o tym, że noszenie kasku „nic nie daje”. Wręcz przeciwnie. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby rower przewrócił się, a my razem z nim. Jeśli będziemy mieli szczęście skończy się na niewielkich otarciach, które sami będziemy mogli opatrzeć. Niestety nie każdy może na to liczyć. Pojawiają się sytuacje, gdy głowa uderza w krawężnik, wystający kamień lub najzwyczajniej w świecie upadamy na głowę. Wówczas może to się skończyć wstrząśnieniem mózgu lub nawet śmiercią. Na oddziałach chirurgicznych w szpitalach wypadki takie nie są rzadkością, jednak jak mówią sami lekarze w wielu przypadkach założenie kasku mogłoby uchronić osoby przed długim i ciężkim leczeniem, a niektórym osobom pozwoliłoby na dalsze życie.

Noszenie kasku rowerowego daje także wiele innych korzyści. Pozwala na zabezpieczenie głowy rowerzysty przed wystającymi gałęziami, o które możemy niepostrzeżenie otrzeć głowę przejeżdżając pod drzewami w lesie. W takiej sytuacji dobrze spisze się chociażby kask Kross Borao.


Czy to już wszystko, co możemy powiedzieć o kaskach? Zdecydowanie nie. Osoby jeżdżące rowerami często zakładają nakrycie głowy mające osłonić ją przed promieniami słońca. Jazda w dużym słońcu jest dość nieprzyjemna, a nakrycie głowy sprawia, że poruszanie się w słońcu jest znacznie lżejsze. Czapkę z daszkiem możemy z powodzeniem zamienić na kask rowerowy. Duża różnorodność kasków pozwala nam na znalezienie nawet takiego, który wyposażony jest w dodatkowy daszek, dzięki czemu słońce nie będzie nam świeciło w oczy. Przykładem takiego kasku jest chociażby kask rowerowy Le Grand Urbo, w którym jeśli chcemy możemy zdjąć daszek lub go wpiąć z powrotem w każdej chwili.


Zróżnicowana budowa kasków sprawia, że z pewnością znajdziemy także kask zapewniający nam jak największy komfort jazdy. Otwory wentylacyjne pozwalają na zwiększenie przewiewu, dzięki czemu nasza głowa nie spoci się, a będzie dobrze chroniona. Kask zapewnia wentylację w ciepłe dni, a w chłodniejsze odczucie większego ciepła i ochronę przez zimnem.

Szeroki wybór kasków rowerowych pozwala także na pokazanie innym swojego własnego stylu. Duża gama kolorów (jak np. w przypadku kasku rowerowego Kross Samum Rio) i kształtów umożliwi nam znalezienie kasku, dzięki któremu będziemy mogli się wyróżnić lub pokazać innym naszą wyjątkowość. O ile jeszcze kilka lat temu noszenie kasku było wstydem, o tyle obecnie stało się domeną osób dbających o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Ukazuje osobę go noszącą jako kogoś odpowiedzialnego, godnego zaufania i nowoczesnego zarazem.


Osoby, które nie są jeszcze przekonane do noszenia kasku rowerowego, a chciałyby brać udział w zawodach sportowych będą musiały przemóc się i założyć go. Dlaczego? W 2003 roku Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wprowadziła nakaz zakładania kasku przez każdą osobę biorącą udział w wyścigach. Związane to było z wypadkiem w wyścigu Paryż-Nicea, gdzie zginął kolarz Andriej Kiwilew. Kolarz upadł głową na jezdnię łamiąc sobie kość czołową i dwa żebra. Według lekarza ekipy Cofidis, Kiwilew nadal by żył, gdyby miał kask. Po tym wydarzeniu wcześniejsze sprzeciwy dotyczące noszenia kasków podczas wyścigów ucichły, a zakładanie kasku ochronnego stało się normą.


W jaki sposób kask chroni głowę?


Budowa kasku pozwala na ochronę głowy osoby w nim jeżdżącej. Składa się z kilku warstw mających zapewnić bezpieczeństwo w przypadku upadku lub uderzenia. Polistyrenowa pianka (EPS) wewnątrz kasku z jednej strony przylega do miękkiej wyściółki zapewniającej komfort noszenia, z drugiej znajduje się twardsza skorupa zewnętrzna utrzymująca konstrukcję i pełniąca funkcje estetyki. Wszystkie wymienione elementy współgrają ze sobą, chroniąc głowę rowerzysty. W przypadku mocnego uderzenia, pianka polistyrenowa powinna pęknąć przyjmując na siebie energię kinetyczną płynącą z uderzenia. Dzięki temu siła oddziałująca na głowę jest znacznie mniejsza.


Pęknięcie kasku następuje w wyniku mocnego uderzenia, dlatego jeśli zauważymy na kasku chociaż drobne pęknięcie powinniśmy go wymienić, ponieważ pianka EPS, która raz pochłonie uderzenie nie powróci do pierwotnego kształtu i nie będzie mogła właściwie chronić rowerzysty podczas następnego zdarzenia. Po każdym wypadku, nawet drobnym, powinniśmy dobrze obejrzeć kask w celu oszacowania jego uszkodzenia. Nawet niewielkie pęknięcie sprawia, że powinniśmy wyrzucić kask i kupić nowy.


Czy warto oszczędzać na kasku rowerowym?


W sklepach i w internecie znajdziemy szeroki wybór kasków rowerowych. Różnić się będą nie tylko kształtem i kolorem, ale i jakością wykonania. Znajdziemy kaski rowerowe warte od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet do kilkuset złotych. Kupując kask rowerowy powinniśmy zwrócić uwagę na to czy posiada atesty bezpieczeństwa i czy spełnia europejskie normy PN-EN 1078 i PN-EN 1080, dopuszczające kask do użytku w Polsce.


Zakup właściwego kasku z pozoru jest łatwą sprawą, jednak powinniśmy wybierać kaski znanych i renomowanych firm, aby mieć pewność, że właściwie będą chronić naszą głowę. Tanie kaski sprzedawane przez internet mogą w rzeczywistości nie spełniać swojej funkcji i mimo ładnego wyglądu, nie chronić dobrze głowy. Zamiast pękać w momencie zderzenia potrafią zostawać całe, a siła uderzenia opiera się na głowie, zamiast być neutralizowana poprzez kask. Warto dlatego zwrócić uwagę na sposób wykonania i posiadane atesty bezpieczeństwa. Kupując kask powinniśmy także odpowiednio dobrać go wielkością do głowy osoby mającej w nim jeździć. Zbyt duży lub zbyt mały kask nie spełni swojej funkcji, a wręcz będzie przeszkadzać w jeździe.


Noszenie kasku rowerowego pomaga chronić głowę rowerzysty przed urazami. Musimy jednak pamiętać, że samo noszenie kasku nie obroni nas przed wypadkiem. Pomoże nam jedynie zmniejszyć jego negatywne skutki. Bez względu na to czy nosimy kask rowery czy nie, powinniśmy zwracać uwagę na drogę przed nami i na nadjeżdżające pojazdy. Powinniśmy wystrzegać się brawury, dzięki czemu będziemy mieli większą pewność, że nic nam się nie stanie. Nim następnym razem wyjedziemy rowerem zastanówmy się nad kupnem kasku rowerowego dla nas i naszych najbliższych. Ochrona osób, które kochamy powinna być dla nas priorytetem.