Jak szybko schudnąć na rowerze - najlepszy sposób na stratę zbędnych kilogramów

2019-08-26

Jazda rowerem dostarcza wiele przyjemności dla osób ceniących wysiłek fizyczny i lubiących pokonywanie kilometrów na świeżym powietrzu. Jest sposobem nie tylko na zapewnienie dobrego spędzania wolnego czasu czy środkiem lokomocji. Pozwala także na utratę wagi i ładne wyrzeźbienie sylwetki ciała. Co robić, żeby schudnąć jeżdżąc rowerem? Czy sama jazda rowerem wystarczy do zrzucenia zbędnych kilogramów? I w jaki sposób zmotywować się, aby nie porzucić roweru po przejechaniu pierwszych kilometrów?


Osób, które często jeżdżą rowerem nie trzeba przekonywać do zalet, jakie daje poruszanie się nim. Doskonale zdają sobie sprawę z wpływu jazdy rowerem na ich organizm i samopoczucie. Jednak ludzie rzadko jeżdżący lub w ogóle nie poruszający się rowerem nie mają odpowiednich doświadczeń i nie są w stanie stwierdzić czy taki sposób będzie wystarczający, aby schudnąć.


Wpływ jazdy rowerem na organizm człowieka


Zanim przejdziemy do sposobu schudnięcia na rowerze powinniśmy poznać wpływ jazdy jednośladem na nasz organizm. Jak wszyscy wiemy „ruch to zdrowie”, dlatego jazda rowerem na pewno pozwoli nam na polepszenie kondycji naszego organizmu, a co za tym idzie pomoże poprawić stan naszego zdrowia. Regularna jazda wpływa na dotlenienie naszego organizmu – łatwiej nam panować nad własnym oddechem, dostarczamy także więcej tlenu do mózgu, co poprawia jego funkcjonowanie. Jazda rowerem wpływa także na układ krążenia, wzmacniając nasze serce. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jazda rowerem pozwala na podwyższenie poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL), którego zbyt niski poziom prowadzić może do miażdżycy, zawałów serca, udarów mózgu czy chorób wieńcowych. Zwiększona aktywność fizyczna pozwala na zapobiegnięcie wielu chorobom, a dodatkowo umożliwia zrzucenie zbyt wysokiej wagi ciała, czyli schudnąć. Jazda rowerem redukuje tkankę tłuszczową, dzięki czemu w przyjemny sposób pozbędziemy się cellulitu.


Jak jeździć rowerem, żeby schudnąć?


Każda osoba jeżdżąc rowerem może schudnąć. Wiele osób jest zdania, że jeżdżenie rekreacyjne rowerem nie będzie skuteczne, przejażdżki od czasu do czasu nie mają znaczenia, a pomóc może tylko intensywny wysiłek fizyczny. Nic bardziej mylnego. Każda aktywność fizyczna ma znaczenie dla naszego organizmu. Nawet krótkie, ale systematyczne przejażdżki rowerem mają wpływ na organizm i pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Co prawda dobrze przygotowany trening rowerowy pomaga szybciej i mocniej schudnąć, ale nawet drobny wysiłek ma znaczenie.


Osobom, które rzadko jeżdżą rowerem polecamy znalezienie większej ilości czasu na częstsze przejażdżki. Warto zainwestować w lepszy rower, taki jak chociażby Kross Evado 1.0, Kross Trans 3.0 lub Kross Hexagon 1.0 by przejażdżka była przyjemna i pozwalała na zrzucenie zbędnych kilogramów. Codzienna, systematyczna jazda sprawi, że łatwiej wpadniemy w nawyk uprawiania sportu i zdecydowanie szybciej będziemy mogli pozbyć się tkanki tłuszczowej. Według przeprowadzonych badań, spalanie tkanki tłuszczowej zaczyna się dopiero po około 30 minutach średniej intensywności wysiłku aerobowego, co oznacza, że dopiero po tym czasie następuje rzeczywiste spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu warto wybierać trasy rowerowe, które pozwolą nam na znacznie dłuższą jazdę by efekty naszych starań były widoczne.

Jazda aerobowa polega na utrzymaniu stałego tempa jazdy przy średniej intensywności. Taki rodzaj wysiłku pozwala na czerpanie przez organizm niezbędnej do dalszej jazdy energii z tłuszczu zgromadzonego w naszym ciele. To właśnie wówczas następuje spalanie tkanki tłuszczowej i cały proces odchudzania.


Większe efekty daje trening interwałowy, polegający na jeździe rowerem w zmiennym tempie. Przeplatanie wolnego tempa jazdy z szybkim w odpowiednich odstępach czasu sprawia, że po takim wysiłku przyśpieszymy metabolizm naszego ciała i będzie to owocowało dalszą utratą tkanki tłuszczowej nawet po skończonej jeździe. Trening interwałowy pozwoli na zwiększenie wytrzymałości organizmu.


Podstawową zasadą, którą powtarzają wszyscy trenerzy na siłowni jest, że nie najważniejsze jest jak długo się jeździ, ale żeby robić to odpowiednio przy zachowaniu właściwego oddychania. To właśnie oddychanie podczas jazdy ma duże znaczenie i wpływa na właściwe spalanie tkanki tłuszczowej. Gdy złapiemy zbyt mocną zadyszkę powinniśmy zwolnić lub zatrzymać się na chwilę by odpocząć.


Osoby, które zaczynają jazdę rowerem, żeby schudnąć dziwią się, że na początku ich waga nie spada. Mimo, że ciężar zostaje taki sam, to obwód ciała zmniejsza się. Wynika to z faktu, że tkankę tłuszczową „zamieniamy” na tkankę mięśniową, dlatego na początku nie widzimy spadku wagi. Rozbudowujemy nasze mięśnie i przy okazji rzeźbimy sylwetkę tracąc zbędny cellulit w udach, pośladkach, a nawet na brzuchu, sprawiając, że te partie ciała wyglądają znacznie atrakcyjniej.


Rower i zbilansowana dieta kluczem do sukcesu


Sama jazda rowerem to nie wszystko, aby schudnąć. Zwiększony wysiłek sprawia, że chce się nam więcej jeść, a pierwszą rzeczą po jaką sięgamy przejeżdżając obok sklepu są batoniki i słodkie bułeczki. Po kilku godzinach jazdy spaliliśmy dużo kalorii, jednak nie powinniśmy przejadać się niezdrową żywnością. Osoby, które chcą zrzucić kilka dodatkowych kilogramów powinny zmienić także swoją dietę. Właściwe nawyki żywieniowe pomagają w procesie chudnięcia. Lepiej zjeść kilka mniejszych posiłków niż jeden duży. Dietetycy radzą spożywanie mniej kalorycznych posiłków w stałych odstępach czasu (np. co 3 godziny), dzięki czemu nasz organizm przestaje magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej. Potwierdzić to mogą osoby, które mimo małej ilości jedzenia, ale rzadko dostarczanego do organizmu, są grubsze i nie mogą zrzucić nadmiaru wagi. Ich organizm chcąc zapewnić jak najwięcej energii przechowuje zbędny tłuszcz „na wszelki wypadek”. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść 2-3 godziny przed snem, żeby nasz organizm zdążył je dobrze strawić. Jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę powinniśmy stosować się do tego zalecenia.


Samo częste jedzenie posiłków to nie wszystko. Powinniśmy zadbać, żeby nasze pożywienie oparte było o nisko kaloryczne, ale za to zdrowe produkty, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy wiele książek i porad, w których opisano, co powinniśmy jeść. Dodatkowo osoby jeżdżące rowerem muszą pamiętać o dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów. Picie wody jest jak najlepiej widziane. Pozwala nawodnić organizm, co podczas wysiłku fizycznego ma duże znaczenie. Pocąc się tracimy wodę z organizmu, dlatego powinniśmy jej niedobór ciągle uzupełniać.


Motywacja to podstawa


Już wiemy, jak schudnąć na rowerze, ale co zrobić, żeby nie stracić ochoty do systematycznej jazdy? Jeśli po kilku dniach nie widzimy efektów to zaczynamy wątpić w odchudzanie na rowerze. Wówczas jeździmy mniej lub co gorsza w ogóle przestajemy wsiadać na rower. Na efekty trzeba poczekać. Szybkość schudnięcia na rowerze zależy od wielu czynników, takich jak chociażby intensywność i długość jazdy, płeć, wiek, waga, posiadane choroby, sposób odżywiania. Żeby przezwyciężyć chęć porzucenia roweru musimy znaleźć odpowiednią motywację.


Samo powtarzanie sobie „muszę schudnąć” nie jest właściwym sposobem. Robiąc coś na siłę często szybko się zniechęcamy. Warto w jeździe na rowerze znaleźć pasję i sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeżdżąc z drugą osobą lub gronem znajomych, chętniej wychodzimy na rower. Także postawienie sobie za cel zwiedzenia ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy zachęci nas do pokonywania kolejnych kilometrów. W jeździe rowerem powinniśmy dostrzec coś więcej niż tylko sposób na schudnięcie, wówczas zamieni się ona w naszą pasję i sprawi, że stanie się częścią naszego życia.


Czy jeżdżąc rowerem można schudnąć? Jak najbardziej. Jednak by to nastąpiło musimy trochę się postarać. Dzięki jeździe rowerem zwiększymy naszą sprawność fizyczną, poprawimy stan naszego zdrowia i zdobędziemy upragnioną sylwetkę. Dodatkowo możemy zrzucić kilka nadmiernych kilogramów. Ładnie wyrzeźbione nogi, pośladki i brzuch możemy uzyskać już po kilku tygodniach jazdy. Kluczem do sukcesu jest systematyczna jazda i trzymanie się właściwych nawyków żywieniowych. Każda osoba chcąca schudnąć na rowerze musi pamiętać, że rower to przede wszystkim sposób na przyjemne spędzenie czasu i tak właśnie powinien być traktowany, jeśli chcemy osiągnąć założony cel.