Jak dobrać siodełko rowerowe?
Jazda rowerem zapewnia wiele emocji i pozwala na relaks. Dla jednych jest sposobem na odpoczęcie od codziennych obowiązków, dla drugich codziennością pozwalającą na dotarcie do wyznaczonego miejsca, środkiem lokomocji do pracy, szkoły czy na zakupy. Jednak by jazda rowerem zapewniała dużo przyjemności nasz rower musi być odpowiednio przygotowany. Jednym z elementów, który zapewnia duży komfort jazdy lub jego brak jest siodełko rowerowe. Właściwie dobrane sprawi, że nawet długie godziny na rowerze będą mile wspominane.
Kupując rower mamy już z góry narzucone siodełko. Np. w rowerze górskim takim jak Kross Hexagon 1.0 będziemy mieć węższe siodełko, zaś w rowerze trekkingowym typu Kross Trans 5.0 szersze. Wszystko to jest uwarunkowane jazdą, do której dany rower został przeznaczony. Rowery górskie mają ułatwić jazdę po trudniejszym terenie, gdzie trzeba częściej wstawać by jechać na stojąco oraz wykonywać bardziej skomplikowane manewry skręcania, do czego przystosowane jest węższe siodełko. Teoretycznie do skręcania służy kierownica rowerowa, jednak to całe ciało odpowiada za poprawne wykonanie tego manewru, a odpowiednio nim balansując jesteśmy w stanie zrobić to szybciej i sprawniej omijając przeszkody.
Także w rowerach szosowych typu Kross Vento 1.0 zalecane są węższe siodełka. Wąskie siodełko nie zajmuje dużo mniej miejsca, jest bardziej aerodynamiczne, a co się z tym wiąże mniej waży i pozwala na „odchudzenie” naszego roweru. Takie zabiegi stosują zawodowi kolarze, którym jak najniższa waga roweru ma ogromne znaczenie. Nawet te kilkadziesiąt gram może przeważyć w walce o podium. Przykładem lekkiego i wąskiego siodełka, które na pewno nam się spodoba i zapewni komfort jazdy jest chociażby siodełko rowerowe Kross Race PRO 1.0 lub Kross Race Pro 2.0.
A co z osobami, które szukają siodełka do roweru trekkingowego? Im na pewno nie spodobają się wąskie siodełka. Osoby takie powinny poszukiwać szerokich i miękkich siodełek – najlepiej o żelowej konstrukcji, która dodatkowo zapobiega odgnieceniom i odparzeniom ciała, a na dodatek sprawia, że jazda jest dużo przyjemniejsza. Siodełko takie pozwala na spędzenie na rowerze długich godzin. Żelowa konstrukcja działa dodatkowo jak amortyzacja. Jeśli znajdziemy do tego siodełko na elastomerach to sukces murowany. Elastomery zmniejszają odczucie drgań na wybojach, dzięki czemu mamy amortyzowane siodełko.
Przykładem dobrej klasy siodełek są np. siodełka rowerowe firmy Selle Royal, które znajdziemy z przeznaczeniem dla kobiet lub mężczyzn. Firma Selle Royal oferuje również siodełka unisex (dedykowane obu płciom jednocześnie), które dzieli ze względu na rozstaw kości kulszowych jak np. Selle Royal Scientia Relaxed R3 – skonstruowane zostało w oparciu o badania uniwersyteckie i jednym z czynników, które wzięto pod uwagę przy konstrukcji tego siodełka jest właśnie rozstaw kości kulszowych u człowieka, który ma determinować wygodę jazdy na siodełku.
W rowerach miejskich znajdziemy jeszcze większe i szersze siodełka. Do tego sprężyny w siodełku pozwalają na jeszcze lepszą i pewniejszą jazdę po nierównej nawierzchni i miejskich drogach pełnych krawężników. Obszycie ze skóry syntetycznej zwiększa jego elegancję i sprawia, że dobrze się prezentuje na rowerze, a do tego pozwala na łatwe czyszczenie.
Wybierając siodełko rowerowe należy wziąć pod uwagę także to do jakiej wielkości roweru ma to być siodełko. W przypadku rowerów dla dorosłych wybór siodełek jest ogromny. Poszukując siodełka dla dzieci musimy pamiętać, że nie może ono być tak duże jak w rowerach dla starszych. Dziecięce siodełko jest znacznie mniejsze, dzięki czemu odpowiada potrzebom maluchów. Jeśli chodzi o rozmiar takiego siodełka to spotkamy bardzo podobne rozmiarowo – ale w tym wypadku nie należy kierować się jedynie wielkością siodełka. Dziecięce siodełka możemy spotkać o różnej konstrukcji – jedne będą twarde, przez co jazda na nich będzie uciążliwa, inne miękkie, co sprawi, że dziecko z chęcią będzie na nie wsiadać. Przykładem miękkiego siodełka, na które warto zwrócić uwagę doposażając rowerem o kołach od 16” do 20” jest np. siodełko rowerowe Kross Kid K 1.0.
Dobierając siodełko rowerowe warto wcześniej poczytać na jego temat na stronie producenta czy na stronach z forami internetowymi. Opinie osób, które już korzystały z danego siodełka są bardzo ważne i na pewno zobrazują nam jakie te siodełko w rzeczywistości jest. Kupując siodełko w sklepie stacjonarnym możemy je dotknąć i sami się przekonać, co prezentuje. Sprawdzimy jego miękkość, zobaczymy wielkość i z łatwością ocenimy czy to to czego szukamy. Inaczej jest z zakupem przez internet. Tutaj trzeba już wykazać się odrobiną rozsądku i poszukać informacji na temat danego siodełka. W końcu nie dotkniemy go, a ważne jest by dobierając siodełko wybrać te właściwe. Dobrze dobrane siodełko to sukces jazdy i zadowolenie, które procentuje w coraz dalszej jeździe i chęci częstego zasiadania na naszym dwukołowcu.