Części i akcesoria rowerowe, na których nie powinniśmy oszczędzać
Jazda rowerem niesie ze sobą wiele niezwykłych przeżyć. Niektóre z nich dosłownie będą „niezapomniane”. Kupując rower i odpowiednie do niego akcesoria powinniśmy zadbać, żeby były one wysokiej jakości. Zakup tanich, często słabszej jakości produktów może sprawić, że w najmniej odpowiednim momencie popsują się lub nie będą prawidłowo działać. Co wówczas zrobić? Pozostaje wymienić je na nowe, tym razem znacznie lepsze. Jednak nim dojdziemy do takiego wniosku, niejednokrotnie musimy przekonać się o tym na własnej skórze. Na jakich akcesoriach rowerowych nie powinniśmy oszczędzać, żeby nie spotkała nas przykra niespodzianka?
Mnogość produktów dostępnych na rynku sprawia, że możemy wybierać w różnego rodzaju akcesoriach. Dla każdego co innego jest najważniejsze. Jedni wolą zainwestować w dobrą torbę rowerową, inni w bardziej znaczące części, jak np. opony. Z punktu widzenia indywidualnej osoby tyle jest podejść ilu rowerzystów. Jednak my postanowiliśmy opisać najbardziej potrzebne według nas akcesoria rowerowe, bez których ciężko byłoby się obyć rowerzystom. Na wymienionych przez nas elementach nie warto oszczędzać – wychodzimy z założenia, że lepiej kupić drożej, ale dobrze niż tanio a źle.
Oświetlenie rowerowe
Numerem 1 wśród naszej klasyfikacji jest oświetlenie rowerowe. Lampy przednie i tylne są niezwykle ważnym elementem. Nie tylko pozwalają oświetlić nam drogę, ale i pokazują innym uczestnikom ruchu, że znajdujemy się na drodze. Słabszej jakości lampy emitują słabe światło, które nie dość, że nie oświetli nawierzchni przed nami to nawet nie będzie dobrze zauważalne przez nadjeżdżające samochody z bliskiej odległości (nie mówiąc już o dalszej). Niskobudżetowe lampy dostępne na rynku (zarówno w hipermarketach, jak i w internecie) nie są w stanie sprostać stawianym im wyzwaniom. Ich ceny zaczynają się już od kilku złotych, jednak według nas lepiej dołożyć do tej kwoty i kupić dobre oświetlenie o dużej jasności (jak np. lampka rowerowa Kross FLUX przód czy lampka rowerowa Moon Shield tylna).
Nawet jeśli nie zakładamy, że będziemy jeździć w deszczu, musimy liczyć się z sytuację, że wieczorem, gdy będziemy wracać do domu po zmroku, zacznie padać. Im wyższa klasa wodoodporności, tym mamy większą pewność, że lampa nas nie zawiedzie i nie przestanie działać, gdy spadnie na nią kilka kropel wody.
A jak jest z mocowaniem? Lampy rowerowe wykonane z lepszych materiałów można przyczepić bez obaw, że na pierwszym wyboju spadną i rozbiją się pod kołami. Lampa wykonana ze słabej jakości materiałów może nie pasować do kierownicy roweru i ruszać się podczas jazdy. Machające się światła nie pozwolą na skierowanie strumienia światła w pożądanym przez nas kierunku.
Opony
Na pierwszy rzut oka większość opon wygląda dobrze. Posiadają odpowiedniej wielkości kostki bieżnika dostosowane do jazdy po mieście lub w terenie. Bardziej wtajemniczone osoby mogą jednak dostrzec, że różnią się od siebie nie tylko budową bieżnika, ale i materiałem użytym do ich zrobienia. Dobra jakość wykonania gwarantuje lepszą i bezpieczniejszą jazdę. Guma, z jakiej wykonana została opona może być bardziej lub mniej odporna na ścieranie. Opony nieznanych producentów nie muszą być złe, jednak kupując je warto kierować się opinią o ich jakości. Jeśli mamy do wyboru kupno opony znanej i cenionej marki a nieznanego producenta, lepiej zainwestujmy w oponę, której możemy być pewni. Do znanych producentów opon rowerowych należą m.in. Continental, CST, Mitas czy Hutchinson. Słabej jakości opony szybciej się zużywają i po pewnym czasie będziemy musieli je ponownie wymienić. Dobrej jakości opony cechują się lepszą przyczepnością i jakością gumy, dlatego ułatwią jazdę po zróżnicowanej nawierzchni – zarówno na asfalcie, jak i na piaszczystym podłożu.
Błotniki
Deszczowa pogoda skłania nas do zakupu błotników rowerowych. O ile nie były przydatne podczas słonecznej pogody, o tyle podczas deszczu są na wagę złota. Ale czy każdy błotnik jest w stanie ochronić nas przed zachlapaniem błotem? Niestety odpowiedź brzmi nie. Żeby błotnik dobrze nas chronił, musi być odpowiednio dobrany. Decyduje o tym m.in. wielkość koła do jakiego poszukujemy błotników. Są błotniki, które będą pasować do większości rozmiarów kół (np. błotniki rowerowe Kross Tern, błotniki rowerowe Simpla GP SDE), jednak znajdziemy i takie dedykowane tylko do jednego rozmiaru.
Czym różnią się tanie błotniki od tych droższych? O różnicach możemy mówić wiele, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu. Materiały z jakich wykonane zostały tanie błotniki są nietrwałe i przy pierwszym lekkim uderzeniu potrafią się połamać. Skąd to wynika? Zrobione są ze słabszych mieszanek mniej odpornych na uderzenie. Kupując droższe, dobrej jakości błotniki mamy pewność, że będziemy mogli długo z nich korzystać, bez obaw.
Również sam kształt błotników ma znaczenie. Na Allegro znajdziemy modele, które po założeniu na rower świetnie wyglądają, jednak albo się chlapią i nie trzymają dobrze roweru, albo nawet jeśli uda się je nam dobrze zamontować, podczas deszczu nie chronią odpowiednio przed zachlapaniem błotem. Wówczas pomimo posiadania błotników możemy się spodziewać, że część wody spod kół trafi na nasze ubranie. Chociażby z tego względu lepiej zainwestować w lepszej jakości, dobre błotniki niż poskąpić pieniędzy i później pożałować nietrafionego zakupu.
Zapięcia i blokady
Zapięcia i blokady pełnią ważną funkcję podczas zabezpieczania roweru przed kradzieżą. W tym wypadku zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać na blokadzie rowerowej. Jeśli posiadamy cenny rower lub rower, do którego przywiązaliśmy się lepiej zainwestować w sprzęt, który zapewni nam dobre zabezpieczenie przed bezprawnym przygarnięciem naszego roweru przez inną osobę. Okazja czyni złodzieja, a złodziej źle zabezpieczonego roweru z pewnością nie przegapi. Tanie linki z łatwością będzie mógł przeciąć nożycami, a nawet nożem z lepszym ostrzem. W internecie pojawiają się nawet filmy pokazujące, jak można łatwo rozerwać rękami taką linkę. Jeśli chodzi o znalezienie naprawdę dobrego zapięcia rowerowego polecamy blokadę typu U-lock (np. Kross KZU 370) lub łańcuch (np. Le Grand Doberman). Są to jedne z najpewniejszych typów zapięć rowerowych, przy użyciu których możemy bez obaw zostawić rower nawet w dzielnicach o zwiększonej przestępczości.
Narzędzia rowerowe
Osoby, które rzadko jeżdżą rowerami raczej nie pomyślą o zakupie narzędzi rowerowych. Inaczej jest w przypadku zagorzałych rowerzystów lub ambitnych początkujących cyklistów, którzy chcą się dobrze przygotować do sezonu rowerowego. O ile tylko nieliczni zabierają ze sobą na wyprawę narzędzia rowerowe, o tyle duża część osób posiada je we własnym domu (przynajmniej panowie). Warto wyposażyć się w dobrej jakości narzędzia rowerowe. Prowadzenie roweru do serwisu za każdym razem, gdy poluzuje się nam śrubka albo zechcemy podnieść siodełko lub kierownicę nie ma sensu. Możemy tą czynność wykonać samodzielnie w domu. Warto również zabrać ze sobą podstawowy zestaw narzędzi, jeśli wybieramy się na dalszą wycieczkę poza miasto. Wówczas możemy samodzielnie naprawić rower lub zmienić dętkę, jeśli w najbliższej okolicy ciężko będzie spotkać inną osobę.
Kupując zestaw narzędzi wybierzmy taki, który wykonany jest z lepszej jakości materiałów. Najtańsze zestawy kosztują niecałe 10 zł, jednak nie posłużą nam długo. Są nietrwałe i potrafią złamać się w ręku podczas odkręcania mocno przymocowanych śrub. Końcówki takich imbusów szybko się zużywają i prowadzić mogą nawet do starcia i zniszczenia śrub w rowerze. Wydatek rzędu 10 zł nie jest dużą kwotą, jednak biorąc pod uwagę, że za chwilę będziemy musieli wrócić do sklepu po nowe narzędzia, lepiej zainwestować w droższy, ale lepszy produkt, taki jak np. zestaw kluczy rowerowych PRO 15 funkcji, zestaw kluczy rowerowych Kross PRO 19 czy zestaw kluczy rowerowych BETO 15 funkcji.
Duży dostęp do części i akcesoriów rowerowych sprawia, że możemy wybierać w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych. Szukając jednego produktu, natkniemy się na inny, który na pewno nas zainteresuje. Chcąc ulepszyć nasz rower postaramy się także o dokupienie do niego dodatkowych akcesoriów, które zwiększą jego funkcjonalność. Wiele osób kupując rzeczy do roweru kieruje się ich ceną. Jednak nie powinna ona być głównym wyznacznikiem kupna produktu. Pomimo, że na rynku istnieją dobre, tanie akcesoria rowerowe, to trafienie na nie często graniczy z cudem. Lepiej jest zainwestować w trochę droższe, ale sprawdzone produkty znanych i cenionych marek niż żałować, że wzięliśmy sprzęt niskiej jakości, który rozpadnie się przy pierwszej lepszej okazji i nie będzie prawidłowo działał.